NASZA SZKOŁA

Jesteśmy publiczną szkołą podstawową powołaną do życia w 1946 roku. W  1968 roku szkole zostało nadane imię Jana Kochanowskiego. Postać patrona szkoły motywuje nas do preferowania w naszej działalności edukacyjnej i wychowawczej wartości emanujących z twórczości Mistrza. A są to: umiłowanie Ojczyzny, dbałość o piękno języka polskiego, pochwała rozumu, przyjaźni, tolerancji i kultury w zachowaniu, pracy i nauki dla wspólnego dobra, mądrego i zdrowego życia w zgodzie z przyrodą.

Mottem przyświecającym nam od lat jest Pieśń XIX Jana z Czarnolasu:

„ ... Nie chciał nas Bóg położyć równo z bestyjami:
dał nam rozum, dał mowę, a nikomu z nami.

Przeto chciejmy wziąć przed się myśli godne siebie,
Myśli ważne na ziemi, myśli ważne w niebie:
Służmy poczciwej sławie, a jako kto może,
Niech ku pożytku dobra spólnego pomoże.

Komu dowcipu równo z wymową dostaje,
Niech szczepi między ludźmi dobre obyczaje:
Niechaj czyni porządek, rozterkom zabiega,
Praw ojczystych pięknej swobody przestrzega.”

Dbając o renesansowy, wszechstronny rozwój osobowości, oferujemy naszym uczniom szeroki zakres działań lekcyjnych i pozalekcyjnych prowadzonych przez wykwalifikowanych specjalistów. Wszystkim uczniom pomagamy w rozwoju ich talentów, wspieramy w pokonywaniu trudności i uczymy rozwiązywania problemów. Rozwijamy aktywność uczniów poprzez organizowanie różnych form dydaktyczno-wychowawczych, sprzyjających kształtowaniu pożądanych umiejętności. Wspomagamy uczniów mających trudności w nauce poprzez system zajęć korekcyjno-kompensacyjnych i wyrównawczych.

Rejon szkoły obejmuje obszar starego miasta. Nasi uczniowie, to dzieci pochodzące z  ubogich, robotniczych rodzin, często zagrożonych bezrobociem. Dlatego w trudnych sytuacjach życiowych uczniowie i rodzice mogą liczyć na pomoc całej społeczności szkolnej. Zawsze wspieramy rodziców w ich działaniach wychowawczych i cieszymy się gdy rodzice chcą z nami współpracować. Cenimy sobie ich oddanie i zaangażowanie w sprawy szkoły.

Rodzice uczestniczą w pracach takich organów szkoły jak Rada Szkoły i Rada Rodziców

W bieżącym roku szkolnym kładziemy szczególny nacisk na realizację planu wychowawczego pod hasłem: „Uczymy szacunku do tradycji i wspólnego dobra jako podstawy działania i życia w społeczności”, a także na przeciwdziałanie niedostosowaniu społecznemu dziecka, zapewnienie opieki dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji rodzinnej oraz ujawnianie i rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów.
A oto nasz hymn:

Hymn szkolny

1.    Szkoło, szkoło ukochana naszych dumnych, młodych lat
       okna twe pootwierane dla nas na szeroki świat.
       Cień poety z Czarnolasu towarzyszy w pracy nam,
       Wiedzę, prawość, radość życia niby chleb, rozdaje nam.

Ref. To właśnie tu jest dla nas drugi dom,
       W nim nam upływa najpiękniejszy czas.
       Niech piosnka ta prowadzi nas przez świat,
       Radosny śpiew niech niesie prężny marsz.

2.    Tu gdzie niegdyś wróg zażarty naszą mowę słał na śmierć,
       dziś rozbrzmiewa w starych murach, polskie słowo, polska pieśń.
       Swoje serca, myśli, czyny oddajemy Polsko Ci
       Na prastarym Odry brzegu wykuwamy lepsze dni.

Słowa i muzyka

Marian Ulok