Konkurs krasomówczy 2008

Już po raz dziewiąty w dniach 7 – 10 listopada 2008 roku Legnica gościła najlepszych krasomówców  ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z całej Polski.  Województwo opolskie reprezentowały dwie uczennice naszego gimnazjum: Jolanta Sławska z kl. III b (opiekun mgr Maria Jeruszko) oraz Marta Neroj z kl. I c (opiekun mgr Agnieszka Suska).

Młodzi ludzie  wykorzystując bogactwo języka ojczystego, w pięciominutowych popisach oratorskich, zaprezentowali miejsca, z których przybyli. Przedstawili  postacie ważne dla regionu, legendy związane z miejscem zamieszkania,  prezentowali też walory  swoje miasta oraz opowiadali o przeżyciach z krajoznawczo – turystycznych wędrówek. W kilkuminutowych wystąpieniach musieli pokazać swoją osobowość, wykazać się pamięcią a swoimi wypowiedziami sprawić, że jury i wszyscy pozostali słuchacze mogli przenieść  się wraz z nimi do najbardziej urokliwych zakątków Polski.

Nasze uczennice przedstawiły legendy z regionu Opolszczyzny; Jola opowiedziała  historię księcia Jaropełka zamienionego przez złą wiedźmę Rebekę w karła. Za sprawą Marty natomiast uczestnicy konkursu mogli przenieść się na Zamek Piastów Śląskich i poznać piękną księżniczkę Dorel.

Obie nasze recytatorki zajęły wysokie 8 miejsce.