Wywiad z nowym dyrektorem szkoły

Redakcja „Życia Trójki”: Dlaczego zdecydował się Pan zostać naszym dyrektorem?

Piotr Rajtar: jestem nauczycielem od 1981 r. pracowałem jako nauczyciel w-f, byłem wicedyrektorem w PSP nr 6 i w Zespole Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu oraz pracowałem na stanowisku wiceburmistrza Brzegu do spraw społecznych i oświaty. A co mnie skłoniło do podjęcia decyzji aby ubiegać się o to stanowisko? – moja wiedza, doświadczenie i umiejętności, które posiadam.

Redakcja: Co Pan lubi robić poza pracą w szkole?

Piotr Rajtar: Jestem bardzo związany ze sportem, który kiedyś z pasja uprawiałem. Miałem okazję trenować naszych siatkarzy, zdobywałem  dla Brzegu medale. Nie chcę się chwalić, ale to ja sprowadziłem do polski baseball. Grałem jako zawodnik w piłkę nożna oraz piłkę siatkową, podnosiłem ciężary, uprawiałem judo. Zwiedziłem różne części świata, była to m.in. Japonia, i Stany Zjednoczone. Zdrowie i wiek nie pozwalają mi już na uprawianie sportu wyczynowego i dziś uprawiam go tylko rekreacyjnie – jeżdżę na rowerze, pływam. Z wielką pasją oglądam wiadomości polityczne i porównuję zdania polityków. Nie lubię samotności ponieważ jestem bardzo towarzyski.

Redakcja: co podoba się Panu w naszej szkole, a co chciałby pan w niej zmienić?

Piotr Rajtar: moim zdaniem na dzień dzisiejszy szkoła funkcjonuje bardzo dobrze. Dopiero od miesiąca jestem dyrektorem tej szkoły i dlatego przyglądam się wszystkim zagadnieniom i stąd wcześniejsze stwierdzenie. Uważam, że zbyt pochopne, nie przemyślane decyzje mogłyby szkole  zaszkodzić.

Redakcja: Co Pan sądzi o nas – młodzieży?

Piotr Rajtar: musze powiedzieć, że młodzież jest ambitna, chce zdobywać wiedzę. Rówieśnicy z różnych krajów traktują się po przyjacielsku, są towarzyscy, otwarci, pomocni. Wielokrotnie byłem świadkiem, że młodzież z wielu stron świata, nie znając języków obcych potrafi porozumieć się ze sobą gestami, życzliwością, uśmiechem i wyrozumiałością. Chciałbym wpoić  uczniom naszej szkoły właśnie te cechy, które poznałem na świecie. My w naszej szkole mamy wspaniałą młodzież, którą trzeba przedstawić światu.

Redakcja: A co pan najbardziej lubi jeść?

Piotr Rajtar: może powiem tak nie lubię frytek, hamburgerów oraz pizzy. Lubię i to bardzo kuchnię polską -  jak poczuję schabowego z zasmażaną kapustą albo roladę z modrą kapustą i kluskami śląskimi, to po prostu „tracę głowę”.

Redakcja: Czy chciałby Pan dodać coś od siebie?

Piotr Rajtar: tak, jeśli mogę chciałbym coś zacytować: „Tak jak muzyka łagodzi obyczaje, tak sport łączy ludzi z różnych środowisk kulturalnych, ludzi o różnej narodowości. W sporcie nie ma rasizmu, po meczu wygranym lub przegranym zawodnicy podają sobie ręce. Mimo że w trakcie meczu byli przeciwnikami, to po meczu stają się przyjaciółmi”.

Redakcja: Bardzo dziękujemy z a wyczerpujące wypowiedzi.

Piotr Rajtar: Ja również dziękuję.