WAŻNE

W dniu 19 lutego szkoła otrzymała informację o stwierdzeniu przypadku SEPSY u ucznia klasy VI. W związku z tą sytuacją powiadomiony został Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w  Brzegu. Do szkoły przyszła  dyrektor PPIS p. Beata Rozmus, która przekazała następujące informacje:
Inwazyjna choroba meningokokowa to ciężkie zakażenie inwazyjne pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub posocznicy, wywoływane przez bakterie z gatunku Neisseria meningitidis.
Środowiskiem naturalnym bakterii jest wyłącznie człowiek chory lub nosiciel. Nosicielami bakterii jest 2-25% populacji. Bakterie bytują w jamie nosowo-gardłowej i są przenoszone drogą kropelkową  podczas kichania lub kaszlu, bezpośredni kontakt (pocałunek) lub także pośredni kontakt z osobą zakażoną (picie ze wspólnego naczynia). Okres wylęgania bakterii Neisseria meningitidis w zakażeniu wynosi od 2-10 dni (średnio to najczęściej 3-4 dni).

W przypadku zakażenia chemioprofilaktyka jest zalecana następującym osobom:

1. domownikom zamieszkującym/śpiącym razem z chorym

2. osobom będącym w kontakcie intymnym z chorym

3. studentom w akademiku

3. skoszarowanym żołnierzom i funkcjonariuszom

4. osobom mającym krótki kontakt z chorym, jeśli miały one bezpośredni kontakt z wydzielinami chorego z dróg oddechowych tuż przed i w czasie przyjmowania chorego do szpitala.
Rodzice wszystkich uczniów  z tej klasy zostali powiadomieni przez szkołę o zagrożeniu,  sposobach profilaktyki oraz zalecono im wizyty u lekarza pierwszego kontaktu.

Ponadto na bieżąco informuje się uczniów o podstawowych zasadach profilaktyki:

1. zachowanie  higieny ( częste i dokładne mycie rąk)
  2. unikanie picia z jednego kubka, butelki
  3. spożywanie po kimś jakiegokolwiek jedzenia
  4. wspólne używanie pomadek, błyszczyków itp.

Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny nie zalecił zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkole.