PASOWANIE NA UCZNIA

„ Wielce się raduję, że mogę być tu obecnym. A tym bardziej, że hojnie pochlebstwami obdarowuje się tęże Akademię. Bakałarze  i żacy owej Alma Mater licznymi talentami i cnotami się szczycą.
A dowiedziawszy się, że dnia dzisiejszego – zgodnie z tradycją – dziatwa przyjmowana będzie w szeregi żaków, z wielką ochotą tu przybyłem. A szczególnie, że onej Akademii sam Mistrz Jan z Czarnolasu patronuje, w poezji którego dwór książęcy jest rozmiłowany”. Tak oto powitał zebranych w auli szkolnej uczniów klas pierwszych , ich rodziców, panią Dyrektor i samego Mistrza z Czarnolasu – Książę Brzeski Jerzy II Piast, który przybył na uroczystość „Pasowania na ucznia” w towarzystwie swojej żony Księżnej Barbary i dwórek. Zaproszonym gościom i przejętym pierwszakom zaprezentowali się w programie tanecznym i teatralnym uczniowie klasy III a, IV b, V a i  VI a. Następnie   sam Mistrz Jan Kochanowski pasował nowych uczniów, zwracając się do nich tymi słowami: „ Żywię nadzieję, że w tejże przezacnej Alma Mater będziecie zaznawać nie tylko mozołu nauki, ale i radości, zabaw i wszelkiego wypoczynku. A pióra, którymi was obdaruję niechaj pomagają pisać kształtnie i składnie.”