nasza szkoła

kadra

klasy

aktualności

osiągnięcia

ulubione

zajęcia pozalekcyjne

archiwum

"SKARBY ZIEMI"

Spośród ponad  dwóch tysięcy skał i minerałów występujących w przyrodzie wybrałam kilkanaście. Pochodzą z prywatnych zbiorów p. Dyrektor PSP nr3 w Brzegu mgr Celiny Podgórskiej – Świnickiej i zostały przekazane na rzecz edukacji szkolnej, jako pomoc w nauczaniu przyrody, geografii, historii, regionalizmu i innych.
       Wybrane okazy wyróżniają się specjalnymi cechami, które będą stanowić wspaniałą edukację uczniów.
       Zainteresowanie minerałami i skałami jest zresztą bardzo dawne i sięga początków ludzkości. Odkąd pojawił się na Ziemi człowiek zaczęło się poznawanie otaczającego go świata. Człowiek pierwotny rozglądając się wokół siebie dostrzegał wciąż nowe zjawiska, które próbował poznać i wykorzystać. Zauważone i zebrane skały i minerały okazywały się często bardzo przydatne. Kamieniem można było zabić zwierzę, rozciąć jego skórę i pokroić mięso. Zastosowanie kamieni w życiu codziennym pierwotnych ludzi rozpowszechniło się szczególnie wtedy, kiedy zaczęto je obrabiać i nadawać im odpowiednie kształty. Nauczono się rozpoznawać cechy minerałów użytecznych oraz poczyniono obserwacje związane z miejscem ich występowania. Penetracja wciąż nowych okolic pozwoliła na poznanie wielu minerałów, przede wszystkim tych, które odróżniały się barwą lub połyskiem od szarego tła skalnego.
      I tak dzięki zainteresowaniom mineralogicznym ludzkość przeszła od epoki kamiennej poprzez epokę brązu do epoki żelaza.
     Zainteresowanie minerałami towarzyszy ludziom przez wszystkie epoki, naturalnie z różnym nasileniem, druga połowa XX w należy do okresu wzmożonego zainteresowania. Kamienie szlachetne i ozdobne ze względu na ich rozproszenie i rzadkie występowanie zawsze było trudno zdobyć.  Niełatwo je i dziś znaleźć, gdyż dostępne miejsca są już eksploatowane. Ich urzekającego piękna nie umiano sobie długo wytłumaczyć, dlatego otaczano je czcią i obdarzano magicznymi mocami. Były odzwierciedleniem siły, trwałości, wierności, władzy i bogactwa. Dawniej insygnia władzy ozdabiano pięknymi kamieniami szlachetnymi, wyszyte zaś nimi szaty dodawały pewności siebie i wyróżniały.     
      Marzono i pewnie wielu z nas dalej marzy o skrzyniach pełnych pięknych drogocennych kamieni. Przez wieki pełniły funkcję zdobniczą, dopiero rozwój nowoczesnej techniki znalazł dla nich praktyczne zastosowanie.
     Wybrane okazy zaprezentowane na wystawie szkolnej są bardzo cennym źródłem wiedzy o skałach, minerałach i skamieniałościach.
    Moje opracowanie na podstawie wybranych okazów geologicznych, surowców mineralnych adresuję do wszystkich uczniów, nauczycieli, którzy interesują się tym tematem i chcą pogłębić swoją wiedzę.
     
Zapraszam do obejrzenia okazów geologicznych i surowców mineralnych w PSP nr 3, sala 33 oraz na stronę internetową www.wodip.opole.pl/~sp3brzeg

Opracowanie tekstowe wystawy

Tekst i zdjęcia
Wolhelma Barańska

½nasza szkoła ½  kadra ½  klasy  ½ aktualności  ½ osiągnięcia  ½ ulubione½zajęcia pozalekcyjne½archiwum½