IX PRIMAAPRILISOWE SPOTKANIE  Ryczyn 2003

Już po raz 8 członkowie Szkolnego Koła Turystyczno - Krajoznawczego OBIEŻYŚWIAT oraz uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzegu pod opieką mgr Wilhelmy Barańskiej /opiekuna koła turystycznego/ wyruszyło w sobotę dn. 5 IV 2003 r do Ryczyna na IX PRIMAAPRILISOWE SPOTKANIE w grodzie zwanym Ryczyn.

Rezerwat Archeologiczny Ryczyn ze śladami słowiańskiego grodziska obronnego: Gdzie znajduje się Ryczyn? Zaledwie 10 km z Brzegu, 10 km z Oławy, 13 km z Jelcza – Laskowic, 4 km z Lipek /stacja PKP/ i 34 km z Wrocławia. Oto kilka ważnych informacji:
Ryczyn był grodem /Ritschen/ usytuowanym w połowie drogi między Brzegiem i Oławą, liczącym 1000 mieszkańców. Wzmiankowany po raz pierwszy w 1093 roku w bullach papieskich. Pierwsze wykopaliska archeologiczne zlecił w 1390 roku Książę Ludwik I Brzeski, który szukał grobów biskupich. Kolejne wykopaliska miały miejsce w połowie XXw. Znaleziono fragmenty ceramiki oraz broń żelazną. Gród ten był jednym z najważniejszych na Śląsku ośrodków władzy, do 1297r. był kasztelanią. Świetność grodu kończy się w wieku XIII, czego powodem było powstanie Brzegu i Oławy oraz przesunięcie się koryta Odry. Dzisiaj możemy zobaczyć tam dobrze zachowane wały obronne tworzące pierścień o średnicy około 150 metrów.
Makieta Ryczyna znajduje się w zbiorach na zamku brzeskim, czyli w komnatach Muzeum Piastów Śląskich.
       Dla nas organizatorzy, czyli PTTK w Jelczu – Laskowicach oraz PTTK Ziemi Brzeskiej w Brzegu przygotowali wspaniałą obsługę przewodnicką , wspólne ognisko (kiełbaski przynieśliśmy ze sobą), konkursy z nagrodami, dla każdego uczestnika pamiątkowy dyplom, turystyczną pogodę oraz wiele niezapomnianych wrażeń ze wspólnego spotkania.

Dla nas – turystów z 3 ten dzień był najważniejszy, bo jedynie nasza pani,  mgr Wilhelma Barańska została wyróżniona Srebrną Odznaką SAMORZĄDU GŁÓWNEGO PTTK za pracę z młodzieżą szkolną.

W drodze powrotnej zwiedziliśmy nowoczesną śluzę w Lipkach.

Do zobaczenia za rok na X PRIMAAPRILISOWYM spotkaniu w Ryczynie już 3 kwietnia 2004r.

pamiatka.jpg (31564 bytes)                           Zarząd SKTK OBIEŻYŚWIAT
 Opiekun koła mgr Wilhelma Barańska